• گوشی‌هایی که از طرح رجیستری جا مانده‌اند!


  محمدجواد آذری جهرمی در جمع خبرنگاران درباره تعیین تکلیف گوشی هایی که به دلیل خاموش بودن، امکان رجیستری در شبکه تلفن همراه کشور را ندارند، گفت: ما در ابتدای طرح رجیستری، یک دوره ۳ ماهه برای پایش درنظر گرفتیم و از مردم خواستیم که در این بازه زمانی گوشی های خود را روشن کنند تا این گوشی ها در شبکه فعال شود. وی ادامه داد: اما با وجود اطلاع رسانی کاملی که انجام شد برخی افراد، این گوشی‌ها را روشن نکردند و هم اکنون با توجه به افزایش قیمت گوشی در بازار به دلیل نوسانات نرح ارز، قصد دارند از گوشی های خاموش مانده استفاده کنند اما این گوشی‌ها در شبکه غیرفعال است. به گزارش ایتنا از مهر، جهرمی گفت: در این زمینه کارگروه فنی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با همکاری اپراتورهای تلفن همراه تشکیل شده تا بتوانند برمبنای پردازش های ممکن، موارد موردنظر از گوشی های قدیمی جامانده در طرح رجیستری را آنالیز کنند تا مشخص شود که این گوشی ها قابلیت فعالسازی دارند یا خیر. وی با اشاره به اینکه سیستم ثبت و رجیستری از تطابق شماره تلفن همراه کاربر و شماره شناسه IMEI گوشی وی، عملیاتی می شود، توضیح داد: اگر بخواهیم این فرآیند را به صورت کامل باز بگذاریم، عده ای سودجو که به دنبال قاچاق کالا هستند، از این امکان استفاده کرده و گوشی های قدیم را با IMEI جدید وارد شبکه می کنند. این کدهای جعلی باعث بروز باگ در داخل سیستم می شود. وزیر ارتباطات افزود: اما با این حال برای افرادی که به رغم مهلت داده شده، به هر دلیلی گوشی خود را فعال نکردند و هم اکنون با مشکل مواجه شده اند نیز باید فکری کرد. به همین دلیل کارگروه فنی رگولاتوری درحال بررسی بر نحوه تعیین تکلیف این گوشی ها است. وی درباره توقف ثبت رجیستری گوشی های مسافری در سامانه همتا نیز گفت: گوشی هایی که تحت عنوان مسافر اما خارج از روال مورد تایید وزارت صمت، وارد کشور می شوند، بار مسافر محسوب نمی شوند و برای آنها قانون بار مسافر پیاده سازی نخواهد شد. جهرمی با بیان اینکه برخی انتقادات به این است که کانال های اصلی واردات گوشی کار نمی کنند و این موضوع باعث ایجاد اخلال در بازار شده است، افزود: تاکید ما بر این است که همه باید مسئولیت واقعی خود را انجام دهند و به جای شیوه های جایگزین، اگر مشکلی وجود دارد باید حل شود.
 • فعالان سیاسی اینستاگرام را ترجیح می‌دهند؟


  در یک سال گذشته شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس بوک، گوگل و توییتر بارها به دلیل انتشار تبلیغات نژادپرستانه، انتشار اخبار کذب و همچنین اقدامات مداخله‌جویانه روسیه در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا مورد بازخواست قرار گرفته بودند و نمایندگان این غول‌های تکنولوژی توسط نمایندگان کنگره ایالات متحده آمریکا استیضاح شده و موظف شده بودند که درباره مسائل مذکور، به آن‌ها توضیح بدهند. به گزارش ایتنا از ایسنا، اینستاگرام نیز بعنوان یکی از محبوب‌ترین و بزرگترین زیرمجموعه‌های شرکت فیس‌بوک است که در طول یکی - دو سال گذشته به شدت از سوی سناتورهای آمریکایی، کنگره و مقامات سیاسی و دولتی ایالات متحده آمریکا تحت فشار قرار گرفته است و حالا نیز در تازه‌ترین اخبار و ادعاهای منتشر شده، گفته می‌شود شبکه اجتماعی اینستاگرام برای هکرها و مداخله‌گران سیاسی تحت حمایت دولت روسیه که در مسائل سیاسی مربوط به جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ میلادی ایالات متحده آمریکا نقش مخرب و گسترده‌ای داشتند، جای مناسبی بود تا بتوانند به فعالیت‌های مداخله گرانه و تبلیغات مخرب و منفی خود علیه افراد و احزاب سیاسی آمریکا ادامه دهند. این سناتورهای آمریکایی به نقل از متخصصان و پژوهشگران فعال در موسسه تحقیقاتی امنیتی New Knowledgeو همچنین همکاری با محققان دانشگاههای کلمبیا و کنفیلد خاطرنشان کرده اند با بررسی و تحقیقات صورت گرفته بر روی شبکه های اجتماعی نظیر توییتر، فیس‌بوک، اینستاگرام و گوگل، مشخص شده است که اینستاگرام از میان سایر رقبای خود در بخش تبلیغات مخرب مداخله‌گران سیاسی روسیه و انتشار اخبار کذب و دروغین از همه تاثیرگذارتر بوده است و به عنوان پلت‌فرم مطلوب و موردعلاقه آنها به شمار می‌رفته است.   نهادهای اطلاعاتی آمریکا پیش‌تر به این نتیجه رسیده بودند که دولت روسیه با تحت تأثیر قرار دادن کارزار انتخاباتی ریاست‌جمهوری، نتایج انتخابات در آمریکا را به نفع دونالد ترامپ تغییر داده است. طبق گفته این نهادها هکرهای روسی در برملا کردن و انتشار ایمیل‌های کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون - رقیب ترامپ در انتخابات - نقش داشته‌اند. همچنین گفته می‌شود به دستور دولت روسیه کمپینی علیه هیلاری کلینتون در شبکه‌های اجتماعی در دوران انتخابات به راه افتاد. اتهامات دیگری همچون حمله هکرهای روسی برای نفوذ به سیستم های رای گیری در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا و تلاش برای انتشار اخبار کذب و دروغین به روسیه وارد شده بود این در حالیست که روسیه مکررا اتهام تلاش برای نفوذ در انتخابات آمریکا که به پیروزی دونالد ترامپ منجر شد را رد کرده است.  دونالد ترامپ – رئیس جمهور کنونی ایالات متحده آمریکا - نیز گفته است هیچ‌گونه همکاری میان ستاد انتخاباتی او و دولت روسیه وجود نداشته است. اما به نظر می‌رسد که تحقیقات نمایندگان و سناتورهای آمریکایی و همچنین نهادهای امنیتی و اطلاعاتی مربوطه در حال حاضر جریان دارد.
 • توییتر در گزارش شفافیت برای نخستین بار به آمارهای نقض خط مشی‌ها اشاره کرد


  توییتر گزارش دوسالانه شفافیت خود را منتشر کرد که در آن به روندهای کنونی در درخواست‌های دولت‌ها برای دریافت اطلاعات، درخواست‌ها برای حذف محتوا، و دیگر موضوعات مربوط به حریم خصوصی در رابطه با این شبکه اشاره شده است.   به گزارش ایتنا به نقل از مشبل، گزارش امسال، سیزدهمین گزارش در تاریخ این کمپانی است که توئیتر با جزئیات فراوان به تشریح اقداماتش در حوزه حریم خصوصی پرداخته است. این گزارش جدید همچنین به ارائه توضیحاتی درباره نوع داده‌هایی که توئیتر به طور عمومی در دسترس کاربران قرار می‌دهد پرداخته است.   این گزارش نیمه نخست 2018 را تحت پوشش قرار داده، و نیمه آخر سال در آپدیتی که بعدا منتشر خواهد شد مورد بررسی قرار می‌گیرد.   شاید تکان‌دهنده‌ترین جزئیات در این گزارش، افزایش چشمگیر درخواست‌های دولت‌ها برای دریافت اطلاعات است.   بر اساس این گزارش «توئیتر حدود 80 درصد درخواست قانونی بین‌المللی بیشتر دریافت نمود که بر حدود بیش از دو برابر اکانت‌ها در مقایسه با دوره گزارش‌دهی قبلی تاثیرگذار بودند.»   با این حال، تا حدود زیادی شبیه دوره گزارش‌دهی قبلی، حدود 87 درصد از درخواست‌ها برای حذف اکانت از تنها دو کشور بوده است: روسیه و ترکیه. مجموعا، تقاضاهای قانونی برای حذف محتوا از 38 کشور مختلف برای جمعا 27811 اکانت توئیتر ارائه گردیده بود.   بیش از 58 هزار اعلان درباره نقض کپی‌رایت در شش ماهه نخست این سال دریافت شد، که بر حدود 197 هزار اکانت تاثیرگذار بود. توئیتر در 70 درصد از این موارد محتوای مورد نظر را حذف کرد.   به گزارش ایتنا توئیتر اقداماتش برای اعمال قانون را در 6 طبقه‌بندی قرار داده است: سوء رفتار، سوء استفاده جنسی از کودکان، نفرت‌افکنی، اطلاعات خصوصی، محتوای رسانه‌ای حساسیت‌برانگیز، و تهدیدات خشن. در مجموع، 6229323 گزارش از نقض قوانین توئیتر توسط اکانت‌ها دریافت شد. اقدامات توئیتر علیه آنها، که تعلیق را نیز شامل می‌شود، بر روی 605794 مورد از آنها به اجرا در آمد.   در مجموع، توئیتر 487363 اکانت را به اتهام سوء استفاده جنسی از کودکان معلق کرد. البته حدود 97 از این تعلیق‌ها به طور پیش‌دستانه به کمک PhotoDNA و تکنولوژی‌های دیگر پرچم خوردند. حدود 91 درصد از 205156 اکانتی که خط مشی محتوای تروریستی را نقض نموده بودند نیز به طور پیش‌دستانه پرچم خوردند.   متن کامل گزارش شفافیت توئیتر در این لینک قابل مشاهده است.    
 • «آی‌گپ» مجهز به تماس تصویری شد


  پیام‌رسان بومی آی‌گپ تماس تصویری‌ای را ارائه کرد که از فناوری P2P برای برقراری ارتباط امن بین ۲ کاربر استفاده می‌کند و کیفیت تماس به صورت هوشمند متناسب با پهنای باند تنظیم می‌‌شود. پیام رسان بومی آی‌گپ اعلام کرد: سرویس تماس تصویری در پلتفرم‌های اندروید، آی او اس و دسکتاپ برای برخی از کاربران به صورت آزمایشی از روز سه شنبه 27 آذرماه به‌مناسبت شب یلدا در اختیار تمامی کاربران آی‌گپ قرار خواهد گرفت. به گزارش ایتنا از فارس، تماس تصویری آی‌گپ از معماری P2P بهره می‌برد تا علاوه بر امنیت بالا، استاندارد کیفی مطلوبی در اختیار کاربر قرار دهد و با توجه به پهنای باند در دسترس کاربر، کیفیت تماس به صورت هوشمند تنظیم می‌شود.  سرویس تماس تصویری به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و تنها هزینه ترافیک اینترنت مربوط به این تماس را پرداخت خواهند کرد.  پیام‌رسان آی‌گپ در نسخه‌های پیشین امکان تماس صوتی با معماری P2P را نیز برای کاربران خود فراهم کرده بود. در فناوری P2P ارتباط بی‌واسطه و ایمن بین دو کاربر برقرار می‌شود و تماس در فضای کامل امن برقرار می‌شود.
 • تراشه8cx  اسنپ‌دراگون برای لپ‌تاپ‌های ویندوز 10 به سلطه اینتل پایان می‌دهد


  تراشه‌های اسنپ‌دراگون کوالکام در دنیای موبایل میداندار هستند – شما آنها را در تقریبا هر گوشی و تبلت اندرویدی پیدا می‌کنید – و آنها آماده حمله به حوزه تحت تسلط اینتل هستند: PCها.   به گزارش ایتنا به نقل از مشبل، کوالکام به عنوان بزرگ‌ترین سازنده تراشه موبایل در جهان در همایش سالانه Snapdragon Technology خود از سیستم روی یک تراشه (SoC) اسنپ‌دراگون8cx  رونمایی کرد. این تراشه با یک پردازش 7 نانومتری مشابه با A12 اپل و تراشه‌های A12X ایجاد شده است، که در آیفون XS/XS مکس/XR و آیپد پرو وجود دارد ایجاد می‌شود.   کوالکام قبلا با تراشه‌های اسنپ‌دراگون 835 و 850 اندکی شانس خود در حوزه PC را تست کرده بود، ولی اکنون آماده هجوم کامل به قلمرو اینتل است.   آنچه به طور رسمی با نام Snapdragon 8cx Compute Platform معرفی شده است به این خاطر اهمیت دارد که کوالکام آن را به طور کامل صرفا برای PCها بازطراحی کرده است، به ویژه لپ‌تاپ‌های نازک و سبک و 2 در 1 هایی که باید همیشه روشن و همیشه متصل به شبکه باشند.   با اینکه این تراشه از نظر تکنیک‌های تولید تشابهات زیادی با تراشه‌های موبایل دارد، ولی تراشه 8cx عناصر و قابلیت‌های زیادی دارد که منطبق با وظایف سنگین‌تر PCها است.   ساخته شده برای نیازهای PC به عنوان مثال، لپ‌تاپ‌ها معمولا صفحه بزرگ‌تری با پیکسل‌های بیشتری برای فشار دادن دارند. از این رو کوالکام یک GPUی آدرنو 680 قوی‌تر را در آن گنجانده است(که حتی از تراشه جدید 855 آدرنو 640 بهتر است)، و قادر است دو نمایشگر HDR 4K را پشتیبانی کند.   کوالکام می‌گوید که تراشه 8cx را برای دستیابی عملکرد بیشتری از CPU و GPU با راندمان توانی بیشتر بهینه‌سازی کرده است. تصور می‌شود که ویندوز 10 دو برابر سریع‌تر از تراشه اسنپ دراگون 850 و 3.5 برابر سریع‌تر از 835 عمل کند. در عین حال، 8cx تا 60 درصد راندمان انرژی بیشتری دارد.   تقویت PCها با نقاط قوت موبایل‌ها ولی رقابت با عملکرد اینتل با سیلیکون کوچک‌تر و بدون فن تنها مزیت کوالکام نسبت به رقیب پیشتازش نیست (اینتل در عرضه یک تراشه 7 نانومتری به مشکل برخورده است).   مودم LTE X24 امکان اتصال سلولار همیشه متصل را فراهم می‌آورد. یکی از دلایل ناسازگاری مودم‌های LTE با تراشه‌های اینتل این بوده است که باعث شتاب گرفتن قابل توجه تخلیه باتری می‌شود. با این حال، تجربه کوالکام در تلفیق مودم‌های LTE در یک سیلیکون واحد در موبایل‌ها برای آن یک مزیت رقابتی در این حوزه به شمار می‌رود.  
 • جزئیات فرآیند جدید رجیستری گوشی‌های مسافری


  همتا اعلام کرد: به اطلاع می‌رساند مطابق تصمیم اخیر کمیته راهبری طرح رجیستری، از تاریخ ۱۹ آذر ۹۷ درخواست ثبت گوشی‌های مسافری در سامانه همتا متوقف شده است. در حال حاضر پس از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی تلفن همراه توسط شخص متقاضی، گمرک طبق قوانین و مقررات مربوطه، صحت اطلاعات ورودی و شرایط لازم برای ثبت دستگاه به صورت مسافری را بررسی می‌کند. در نهایت اطلاعات دستگاه‌های واجد شرایط ثبت مسافری در فواصل زمانی مشخص (بنا بر اطلاعیه گمرک هر سه روز یکبار) توسط گمرک در قالب یک فایل برای سامانه همتا ارسال می‌ شود. به گزارش ایتنا از مهر، این امکان وجود دارد که شخص متقاضی نسبت به پرداخت حقوق و عوارض گمرکی اقدام کند، اما گمرک با توجه به قوانین و مقررات مربوطه، دستگاه را فاقد شرایط ثبت مسافری تشخیص داده و اطلاعات آن را به سامانه همتا ارسال نکند. بنابراین پرداخت موفق در سامانه گمرک، لزوما موجب ارسال اطلاعات توسط گمرک برای سامانه همتا نمی‌شود. سامانه همتا پس از دریافت فایل ارسالی گمرک، ابتدا صحت ظاهری و کامل بودن اطلاعات دریافتی (از جمله صحیح بودن فرمت شناسه IMEI، موجود بودن هر دو شناسه گوشی‌های دوسیم‌کارته، موجود بودن شماره سیم‌کارت جهت ارسال کد فعالسازی و ...) را بررسی و پس از اطمینان از صحت اطلاعات، نسبت به رجیسترکردن دستگاه و ارسال کد فعالسازی برای فرد متقاضی اقدام می‌کند. ذکر این نکته ضروری است که از این پس در هیچکدام از مراحل ثبت گوشی مسافری نیازی به مراجعه فرد متقاضی به سامانه همتا نیست و فرد متقاضی صرفا باید به سامانه اظهارنامه گمرکی مراجعه و حقوق و عوارض گمرکی تلفن همراه را پرداخت کند. متقاضیانی که از پرداخت حقوق گمرکی‌شان مدت زمان زیادی گذشته است، می توانند جهت اطلاع از آخرین وضعیت درخواست خود از گمرک پیگیری کنند.
 • گوشی هوشمند ال‌جی به زودی عرضه می‌شود


  حدود یک سال است که غول‌های تکنولوژی همچون سامسونگ و هواوی از برنامه‌های خود برای معرفی و عرضه گوشی‌های هوشمند تاشو و انعظاف‌پذیر خبر داده‌اند. از آنجا که بازار گوشی‌های هوشمند به مرحله اشباع رسیده و شرکت‌های سازنده نیز با معرفی و افزودن قابلیت‌های جدید، دیگر نمی‌دانند باید برای جلب مشتریان بیشتر و رضایت طرفدارانشان چه کار کنند، به سمت گوشی‌های هوشمند تاشو و منعطف روی آورده‌اند تا شاید بتواند بازار راکد و بی‌تلاطم را رونق بخشد و تحولات عظیم و قابل توجهی را برای کاربران و شرکت‌های تولیدکننده موبایل به ارمغان بیاورد. به گزارش ایتنا از ایسنا، شرکت ال‌جی نیز همچون برخی دیگر از شرکت‌های تولیدکننده موبایل همچون سامسونگ، هواوی و زدتی‌ای پیشتر در گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های خبری اعلام کرده بود تصمیم گرفته است به معرفی و عرضه یک گوشی هوشمند تاشو با صفحه نمایش قابل انعطاف بپردازد. البته این در حالیست که مقامات ال‌جی قبلا گفته بودند قصد دارند بهترین گوشی هوشمند تاشو در جهان را ارائه کنند و عجله‌ای برای عرضه نخستین مدل آن نخواهند داشت. حالا تازه‌ترین اخباری که در وب سایت phonearena آمده است، نشان می‌دهد که این شرکت کره‌ای در نظر دارد پیش از رویداد رونمایی سامسونگ از گوشی هوشمند تاشوی موسوم به گلکسی اف (Galaxy F) که قرار است در فوریه و مارس سال آینده میلادی باشد، از محصول جدید خود رونمایی کند و بدین ترتیب نظر و توجه مخاطبان و علاقمندان به گوشی های هوشمند تاشو و انعطاف پذیر را به سمت و سوی خود جلب کند. به گفته ایوان بلاس، یک افشاگر اینترنتی معروف در رسانه‌ها، ال‌جی همچنین قصد دارد که در جریان برگزاری یک رویداد در شهر لاس وگاس در ایالات متحده آمریکا از این محصول رونمایی و پرده برداری کند. وی در ادامه پیش‌بینی‌های خود می‌گوید که احتمالا این رویداد در تاریخ ۱۱ ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی برگزار خواهد شد.
 • مسدود شدن بیش از 30 هزار سیم‌کارت ارسال کننده پیامک تبلیغاتی


  آخرین آمار ارائه شده از وضعیت برخورد با سیم کارت های شخصی ارسال کننده پیامک تبلیغاتی، نشان می‌دهد که ۳۰ هزار و ۹۰۵ سیم کارت تا روز ۲۵ آذرماه امسال به دلیل ارسال پیامک تبلیغاتی مزاحم قطع سرویس شده‌اند. به گزارش ایتنا از مهر، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای شناسایی سیم کارت‌هایی که نسبت به ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی اقدام می کنند، از فرآیندهای هوش مصنوعی و تحلیل رفتار مشترکان استفاده کرده است. در این زمینه طبق دستورالعملی که به اپراتورهای موبایل داده شده سیم کارت‌های شخصی ارسال کننده پیامک‌های تبلیغاتی شناسایی و با آنها برخورد می شود. بررسی رگولاتوری حاکی از آن است که از این سیم کارت ها تنها برای ارسال پیامک انبوه استفاده شده و سرویس دیگری از آن فعال نیست. از این رو برمبنای حجم زیادی از پیامک که فعال می شود این تخلف قابل شناسایی بوده و اپراتورها این شماره ها را به رگولاتوری گزارش می کنند. از آنجایی که ارسال پیامک تبلیغاتی ناخواسته، نوعی تخلف محسوب می‌شود، رگولاتوری در صورت دریافت شکایت و درخواست از مردم نیز نسبت به قطع سرویس پیامک های تبلیغاتی و ارزش افزوده اقدام می کند. چندی پیش رگولاتوری اعلام کرد که بیش از ۲۰ هزار سیم کارت ارسال کننده پیامک تبلیغاتی به دلیل شکایت مشترکان قطع سرویس شده است. هم اکنون نیز بیش از ۳۰ هزار سیم کارت با استفاده از فرآیند هوش مصنوعی، ارسال کننده پیامک انبوه شناسایی و مسدود شده است. پیش از این معاون وزیر ارتباطات گفته بود که در سامانه ستاره هشتصد (*۸۰۰) بالغ بر ۳۰ میلیون نفر خواستار قطع دریافت پیامک تبلیغاتی شده‌اند و این تعداد مشترک در لیست سیاه قرار داده شده اند تا برایشان پیامک تبلیغاتی ارسال نشود. اما ممکن است با راه‌اندازی سرویس جدید، در برخی مواقع، مشترکان به طور مجدد پیامک تبلیغی دریافت کنند که البته این موضوع مقطعی بوده و پس از به روزرسانی سیستم، باردیگر شماره آنها در لیست سیاه قرار می‌گیرد و پیامکی دریافت نخواهند کرد.
 • ماجرای عجیب شکایت از اپل!


  این شکایت روز جمعه تقدیم دادگاهی در شمال کالیفرنیا شده است. بر اساس محتوای این شکایت اپل در تبلیغات بازرگانی خود به طور کامل در مورد ابعاد نمایشگرها و تعداد پیکسل های هر سه مدل تازه آیفون که امسال به بازار آمده دروغ گفته است. اپل در برابر این شکایت هنوز واکنشی از خود نشان نداده است. به گزارش ایتنا از مهر، در این شکایت ۵۵ صفحه ای به طور مفصل توضیح داده شده که اپل بخش هایی از قاب جلویی گوشی که فاقد هرگونه پیکسل است را هم به عنوان بخشی از نمایشگر منظور کرده است. شاکی با همین استدلال مدعی شده نمایشگر آیفون ایکس ۵.۸ اینچ نبوده و ابعاد آن در واقع ۵.۶۸۷۵ اینچ است که ۰.۳ اینچ کمتر از ادعای اپل است. در بخش دیگری از این شکایت نامه تصریح شده که دقت آیفون ایکس ۲۴۳۶ در ۱۱۲۵ پیکسل نیست و با توجه به کوچک تر بودن نمایشگر این گوشی از آنچه ادعا شده این دقت هم ادعایی دروغین است. این اولین بار نیست که شکایاتی از این دست بر علیه اپل تقدیم دادگاه می شود. این شرکت قبلا هم به علت مشکلات نرم افزاری برخی مدل های آیفون، خم شدن این گوشی در زمان قراردادن آن در جیب عقب شلوار، خش افتادن سریع نمایشگر و غیره مورد پیگرد قضایی قرار گرفته بود.
 • چه نظارتی بر قیمت و کیفیت فروشگاه‌های اینترنتی است؟


  سعید محمدی مدیرعامل یک فروشگاه اینترنتی به 2 سوال و گلایه پرتکرار کاربران پاسخ داد و در پاسخ به اینکه چرا با افزایش نرخ دلار قیمت اجناس لحظه افزایش پیدا می‌کند اما با کاهش نرخ دلار کالاها ارزان نمی‌شود، گفت: فروشگاه اینترنتی یک خرده فروش و حلقه آخر فروش است و برای هر گروه‌ کالایی حاشیه سود مشخص و مجازی توسط دستگاه‌های نظارتی تعیین شده است.  وی با بیان اینکه بحران اقتصادی امسال مانند بحران سال 91 بود، گفت: درباره قیمت کالاها نکات و شرایط متفاوتی وجود دارد؛ نخست اینکه در بسیاری از کالاها مانند لوازم خانگی تولیدکننده یا واردکننده با ارز پایین‌تر از ارز آزاد و با ارز نیمایی حدود ۷ تا ۸ هزار تومانی کالا را وارد می‌کند؛ در این شرایط علیرغم کاهش قیمت دلار از حدود ۱۶ هزار تومان به 10 هزار تومان ارز تخصیص یافته به کالا تفاوتی نکرده است. به گزارش ایتنا از فارس، محمدی گفت: دسته دیگر از کالاها تخصیص ارز نداشته‌اند اما قیمت گذاری آنها دست‌خوش مسائل دیگری مانند ناهمخوانی عرضه و تقاضا است؛ کالایی که 6 ماه وارد نشده، تامین کننده چون با محدودیت روبرو است کالا را با قیمت رقابتی عرضه نمی‌کند. در این زمان 2 انتخاب داریم؛ این که کالا را با قیمت بالاتر عرضه کنیم یا عرضه نکنیم مانند آیفون که در برهه‌ای قیمت آن به ۲۰ میلیون تومان رسید و تصمیم گرفتیم دیگر کالا را عرضه نکنیم. محمدی تصریح کرد: در حالت کلی نیز بسیاری از کالاها طی یک تا 2 ماه پیش تا حدی کاهش قیمت داشته‌اند. وقتی فروشگاه فقط عرضه کننده کالای تامین‌کننده است پس مسئولیت گران فروشی با کیست؟ محمدی همچنین در پاسخ به انتقاد دیگری مبنی بر اینکه در گلایه از گران‌فروشی در فروشگاه‌های اینترنتی، فروشگاه اعلام می‌کند که فقط عرضه کننده کالا است و قیمت‌گذاری توسط تامین‌کننده کالا انجام می‌شود، اکنون با طرح مارکت پلیس که فروشگاه به صورت رسمی ویترین و پنل مستقلی برای عرضه محصول در اختیار تامین‌کنندگان قرار می‌دهد، تکلیف نظارت بر قیمت و کیفیت کالای فروخته شده به مشتریان چیست؟ گفت: متوجه هستیم که مدل مارکت پلیس که در بزرگترین فروشگاه‌های اینترنتی جهان استفاده می‌شود مدلی با رشد سریع و البته خطرناک در صورت نبود نظارت است. محمدی گفت: قیمت‌گذاری توسط تامین کالا انجام می‌شود اما برای نظارت بر فعالیت تامین کنندگان کالا ابزار نظارتی داریم؛ در بحث قیمت‌گذاری با چند دسته کالا مواجهیم؛ نخست کالاهایی که دارای قیمت مصوب و چاپ شده هستند مانند آب معدنی که لیست قیمت های آنها را داریم و فروشنده نمی‌تواند بیش از این قیمت‌ها را درج کند؛ دوم کالایی که قیمت مصوب دارند اما قیمت پرینت شده ندارند که قیمت‌ آنها در تعزیرات و اصناف وجود دارد و اجازه گرانفروشی نمی دهیم و سوم کالاهایی که قیمت رسمی ندارند و در شرایط عادی بازار رقابتی تعیین کننده قیمت آنها است که برای این کالاها مکانیزم رقابت بین فروشندگان متعدد یک کالای یکسان و الگوریتم تشخیص قیمت نامتعارف شامل کمترین و بیشترین قیمت را برای اطلاع کاربر داریم.